IKO - over 20 years of teaching polish language

O nas

Kim jesteśmy?

Instytut Kształcenia Obcokrajowców, IKO jest prywatną szkołą zarejestrowaną w Biurze Edukacji m.st. Warszawy jako niepubliczna placówka kształcenia ustawicznego. Instytut założony został przez Małgorzatę Kujawską i Dorotę Drewnowską w 1994 roku. Od tego czasu rozwijany jest program nauczania języka polskiego dla obcokrajowców. Aby zagwarantować naszym studentom wysoką jakość i efektywność nauki języka polskiego wszyscy nauczyciele w IKO przechodzą staranne szkolenia metodyczne. Od 2001 roku IKO jest Krajowym Centrum Egzaminacyjnym Europejskiego Konsorcjum Certyfikacyjnego (ECL). Przygotowujemy i przeprowadzamy europejski egzamin z języka polskiego jako obcego.

Skąd jesteśmy?

Nasza przygoda z nauczaniem języka polskiego jako obcego zaczęła się w 1990 roku. Wówczas naszym zadaniem było stworzenie programu języka polskiego dla ochotników  Amerykańskiego Korpusu Pokoju. Dzięki temu doświadczeniu udało się nam rozwinąć nowatorskie  podejście do nauki języka polskiego i przetestować nowy program na dużej grupie studentów. To podejście rozwijaliśmy potem już w IKO pracując ze studentami z różnych krajów na wielu poziomach zaawansowania.

W co wierzymy?

Wierzymy, że można nauczyć się języka polskiego szybko, ale wymaga to odpowiedniego podejścia. Odpowiednia metoda jest tym bardziej istotna, im bardziej złożona jest gramatyka danego języka. A język polski może pochwalić się wieloma niuansami gramatycznymi, które w innych językach w ogóle nie występują. Tworząc program, rozwijając i doskonaląc metodę nauczania języka polskiego osiągamy nasz cel, czyli umożliwiamy studentom efektywne przyswajanie języka polskiego.

Co robimy?

IKO uczy języka polskiego obcokrajowców pracujących w Polsce, członków ich rodzin, obcokrajowców polskiego pochodzenia i dzieci obcokrajowców. Używamy metody komunikatywnej, która okazała się być najbardziej efektywna w nauczaniu języka polskiego. Oferujemy kursy grupowe, lekcje indywidualne oraz kursy specjalistyczne rozwijające język branżowy albo przygotowujące do egzaminów z języka polskiego jako obcego.